سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩

اخبار > برآورد تراوايي حاصل از لاگ DSI در يكي از چاه هاي نفتي ميادين مركزي ايران  چاپ        ارسال به دوست

برآورد تراوايي حاصل از لاگ DSI در يكي از چاه هاي نفتي ميادين مركزي ايران

عنوان پايان نامه : برآورد تراوايي حاصل از لاگ DSI در يكي از چاه هاي نفتي ميادين مركزي ايران

دانشجو:  مجيد مشهدي رفيعي            مقطع: كارشناسي ارشد

رشته تحصيلي: زمين شناسي            گرايش: نفت

دانشگاه: دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات    استاد راهنما: بهمن بهلولي

 

ضرورت تحقيق:

يكي از اهداف مهم در اكتشاف و توليد هيدروكربن، تخمين ميزان گاز ونفت قابل استحصال و تعيين نرخ برداشت است كه اساسا به تراوايي لايه هاي مخزني، وجود شكستگي ها، و سرعت سيالات بستگي دارد.

به طور سنتي تراوايي مغزه به وسيله روش هاي آزمايشگاهي و بررسي بر روي پلاگ هاي كوچك بدست مي آيد كه روشي كند و گران بوده و معمولا در شرايطي از مخزن اندازه گيري مي شود.

در پروسه تزريق مصنوعي سيالات به سازند، علاوه بر اينكه به كل چاه نياز است بايد زون انتخاب شده نيز محدود (آب بندي) شود. اين روش نيز وقت گير و تقريبا پر زحمت است. علاوه بر اين، چنين آزمايشاتي براي زون هاي مورد نظر تنها مي تواند به طور جداگانه انجام شود و نمي تواند يك اندازه گيري پيوسته از تراوايي را در طول چاه حاصل آورد.

تراوايي را ميتوان به وسيله امواج استونلي و با استفاده از تئوري بايوت محاسبه كرد(Roeenbaum, 1974) تعيين تراوايي با استفاده از امواج استونلي به طور بالقوه اي سريع تر و كم هزينه تر خواهد بود.

موج استونلي به چندين عامل و از جمله تراوايي ماتريكس و شكستگي هاي باز پاسخ مي دهد. اين پاسخ به صورت پالس فشاري است كه به وسيله چاه هدايت ميشود و باعث حركت سيال به داخل زون هاي تراوا مي گردد. اين حركت باعث كاهش انرژي و سرعت موج استونلي مي گردد.

ابزار DSI فن آوري جديدي است كه از يك فرستنده تك قطبي(Monopole) و دو فرستنده دو قطبي(dipole) استفاده مي كند. فرستنده تك قطبي از پالس انرژي با فركانس پايين براي بدست آوردن و اندازه گيري موج استونلي با بالاترين كيفيت استفاده ميكند. و پردازش كننده هاي سرعت بالا، از روش STC براي تعيين مقدار كندشدگي امواج استفاده ميكنند. در روش هاي قبلي اغلب از تضعيف امواج استونلي به عنوان شاخص تراوايي استفاده مي شد ولي تحقيقات اخير بر روي كندشدگي براي بدست آوردن شاخص تراوايي متمركز گذشته است.

 

اهداف تحقيق:

1.      ارزيابي تراويي سازند در شرايط مخزني به وسيله امواج استونلي حاصل از لاگ DSI

2.      بررسي ارتباط ميان تراوايي بدست آمده از لاگ DSI با تراوايي مغزه و بدست آوردن ضريب همبستگي براي لايه هاي مخزني

3.      استفاده از مدل شبكه هاي عصبي جهت تعميم تراوايي براي كل حوضه

 

 


١١:٠٥ - شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٠    /    شماره : ٥٦٦٤    /    تعداد نمایش : ٩٥٢