سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
چهارشنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٠

اخبار > جمع آوري گارهاي ارسالي به مشعل در منطقه آغار و دالان و امكان سنجي تبديل اين گازها به مايعات از طريق احداث واحد GTL  چاپ        ارسال به دوست

جمع آوري گارهاي ارسالي به مشعل در منطقه آغار و دالان و امكان سنجي تبديل اين گازها به مايعات از طريق احداث واحد GTL

عنوان پايان نامه:جمع آوري گارهاي ارسالي به مشعل در منطقه آغار و دالان و امكان سنجي تبديل اين گازها به مايعات از طريق احداث واحد GTL

دانشجو: معصومه تاجميري                                  مقطع: كارشناسي ارشد

رشته تحصيلي: مهندسي شيمي                           گرايش: فرآوري گاز

دانشگاه: شيراز

استاد راهنما: دكتر محمد رضا رحيم پور

 

ضرورت تحقيق:

   طراحي فرآيند به منظور حداكثر استفاده از هيدروكربورهاي استحصال شده از مخازن زيرزميني همواره به عنوان يك افق در طراحي تاسيسات سطح الارضي نفت و گاز هدف گذاري مي شود. هرزروي منابع هيدروكربوري علاوه بر اتلاف سرمايه، مشكلات زيست محيطي بسياري را در محدوده تاسيسات و بطور كلي در اكوسيستم منطقه بر جاي مي گذارد. از اين رو امرزه شعار NO FLARING به عنوان هسته طراحي تاسيسات نفتي و گازي مد نظر قرار گرفته است. با افزايش روز افزون قيمت نفت خام و كاهش ذخاير نفت خام كشورها، امنيت اقتصادي و سادگي واردات محصولات GTL گاز طبيعي را به سوخت هاي تركيبي كه حاوي مقادير كم سولفور و آروماتيكها هستند تبديل مي كند. با استفاده از تكنولوژي GTL مي توان گاز طبيعي را كه تا به حال به عنوان سوختي كم ارزش با هزينه بسيار بالا به بازار مصرف تلقي مي شد در محل توليد به فرآورده هاي مايع باارزش تبديل نمود و مانند فرآورده هاي نفتي در تانكرهايي به سوي بازار مصرف حمل نمود.

حذف مواد مسموميت زاي گوگردي در نفت گاز حاصل از نفت خام نيازمند طراحي سيستم هاي جذب كننده مواد آلاينده اي همچون اكسيد نيتروژن و هيدروكربورهاي اشباع شده است. لذا پيش بيني مي شود كه در آينده تقاضاي نفت گاز بدون گوگرد توليدي به روش GTL افزايش يابد.

روغن هاي روان كننده حاصل از GTL كه در صنايع خودرو مورد استفاده قرار مي گيرد بدون هر گونه افزودني، انديس گرانروي (VI) در حدود 145 را  دارا مي باشند. در حــاليكه روغن موتورهاي معمولي انديس گرانروي حدود 7 دارند. طبق برآورد شركت هاي صاحب اين تكنولوژي و با توجه به مزيت هاي فوق قيمت فرآورده هاي حاصل از GTL 1 تا 8 دلار در هر بشكه بيشتر از فرآورده هاي نفت خام است.

 

اهداف تحقيق:

  بازيابي گازهاي جمع آوري شده كه از آلاينده هاي زيست محيطي به شمار مي رود كه بدون هيچ گونه استفاده مثبت از سوختن گازهاي مراحل تفكيك و تثبيت (100 و 300) پيشگيري مي شود. اين دو هدف در بطن دو هدف زير است:

  • تعيين ميزان گاز ارسالي به مشعل از طريق شبيه سازي، محاسبه و اندازه گيري
  • امكان سنجي مايع سازي آن در فرآيند GTL همراه با برآورد دقيق فرآيند


١٠:١١ - شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٠    /    شماره : ١٧٤٠    /    تعداد نمایش : ٧٧٢